Kątowniki stalowe – równoramienne i nierównoramienne

Stosowana głównie w budownictwie i przemyśle stal jest materiałem doskonale nadającym się do różnych rodzajów obróbki. Dzięki temu można z niej przygotować szereg wyrobów, w tym m.in. kątowniki stalowe. Dostępne są one w wariancie równoramiennym oraz nierównoramiennym, co z kolei pozwala na szerokie ich zastosowanie poprzez dopasowanie do wybranej konstrukcji. Gdzie najczęściej są wykorzystywane i co je wyróżnia?


Zastosowanie i charakterystyka kątowników równoramiennych

Wyroby hutnicze produkowane są przede wszystkim ze stali. To właśnie z tego materiału powstają także kształtowniki równoramienne. Jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się one taką samą długością ramion. Niezmienny pozostaje również przekrój poprzeczny. W przypadku tego typu kątowników stalowych tworzy on kąt prosty. Ze względu na identyczną wysokość i szerokość, takie wyroby hutnicze mają zastosowanie m.in. przy stabilizacji elementów budowlanych o zbliżonej powierzchni.

Mowa m.in. o bramach, balustradach, a nawet mostach. Przede wszystkim jednak profile równoramienne wykorzystywane są do przygotowywania konstrukcji stalowych. Są w ten sposób wzmacniane, a ich części zostają połączone ze sobą pod kątem prostym. To z kolei wpływa zarówno na stabilność, jak i na estetykę obiektów. Z tego względu równoramienne kątowniki stalowe są stosowane nawet w branży meblarskiej. Z powodzeniem używa się ich również w przemyśle oraz górnictwie. Jakie parametry tych wyrobów są najważniejsze?

Muszą być one solidnie wykonane i odporne na rozmaite obciążenia. Zapewnia to nie tylko ich kształt, ale głównie materiał, z którego są przygotowane. Stal może być dodatkowo ocynkowana lub pokryta np. warstwą żaroodporną. Oferujemy kątowniki równoramienne na Śląsku, dopasowując je do pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Są one wykonywane nie tylko w tej samej wysokości i szerokości – możliwe jest też zamówienie ich w wariancie nierównoramiennym. Co je wyróżnia?


Kątowniki nierównoramienne, czyli co?

Tego rodzaju wyroby stalowe, zresztą jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się ramionami o różnej długości. Zmianom nie ulega jednak kąt rozwarcia, który wciąż wynosi 90 stopni, czyli dokładnie tyle samo, ile w przypadku kątowników równoramiennych. To nie bez znaczenia. Dlaczego? Fakt ten bezpośrednio wpływa na zakres wykorzystania tego typu elementów. Ich najszersze zastosowanie wciąż obejmuje jednak branżę budowlaną – w tym przede wszystkim różnego rodzaju konstrukcje stalowe takie jak m.in. hale, magazyny oraz markety wielkopowierzchniowe. W zdecydowanej większości przypadków kształtowniki nierównoramienne pełnią funkcję łączeniową i odpowiadają za przeniesienie, a także rozproszenie obciążeń statycznych oraz dynamicznych. Sprawia to, że muszą one mieć ponadprzeciętne parametry wytrzymałościowe.

Wytrzymałość to kluczowy parametr, który bezpośrednio decyduje o szeroko rozumianej jakości wyrobu. Do produkcji profili nierównoramiennych wykorzystuje się wyłącznie wysokogatunkową stal nierdzewną. To bardzo istotne, ponieważ elementy te bardzo często wyeksponowane są na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Dobór odpowiedniego rodzaju stali przyczynia się do tego, że stabilności powstającej konstrukcji nie są w stanie zagrozić czynniki takie jak wilgoć oraz skrajne temperatury.

Jako producent kątowników z Katowic podkreślamy, że podczas zakupów warto zwrócić uwagę na oznaczenia klasy wyrobów hutniczych. Jeżeli wybrane kształtowniki spełniają normę EN 10163-3:2004 i jednocześnie mają klasę C i podklasę 1, to możecie Państwo mieć absolutną pewność co do tego, że otrzymujecie do swojej dyspozycji elementy niezwykle trwałe, których specyfikacja techniczna pozwala im poradzić sobie z powierzoną im funkcją.