Jednym z najczęściej wykorzystywanych w budownictwie materiałów jest stal. Stop żelaza z węglem daje bardzo duże możliwości w zakresie obróbki, dzięki czemu poszczególne detale mogą być dopasowane pod względem kształtów i rozmiarów do danej konstrukcji. Jest tak m.in. z prętami ciągnionymi, które tworzy się na wymiar – jak dokładnie przebiega ten proces i czym charakteryzują się takie wyroby hutnicze?
Formowanie długich elementów ze stali, takich jak np. pręty oraz druty, wymaga przeprowadzenia odpowiedniej obróbki materiału. Wspomniane detale tworzy się poprzez ciągnienie. Proces ten, jak sama nazwa wskazuje, polega na wydłużaniu metalu w sposób kontrolowany i umożliwiający uzyskanie pożądanego kształtu wyrobu. Dzięki ciągnieniu zmieniają się również parametry samego materiału – staje się on trwalszy i odporniejszy na działanie czynników zewnętrznych czy uszkodzenia mechaniczne. Pozwala to na zastosowanie prętów ciągnionych nawet w wymagających warunkach.
Do przygotowania takich wyrobów hutniczych stosuje się dwie metody ciągnienia: na mokro oraz na sucho. Pierwszy ze sposobów oznacza wykorzystanie specjalnej cieczy smarnej. W substancji zanurza się zarówno ciągadło, jak i obrabianą stal, co umożliwia efektywne chłodzenie materiału. Przy ciągnieniu na sucho używa się natomiast smaru, którego konsystencja jest znacznie gęstsza od cieczy. W obu przypadkach właściwie wykonana obróbka daje możliwość stworzenia prętów o pożądanej długości i średnicy. Pod jakim jeszcze względem można je dopasowywać do Państwa potrzeb?
Dzięki sporym możliwościom produkcyjnym, jakie daje obróbka metali poprzez ciągnienie, pręty przygotowane poprzez zastosowanie tego procesu mogą znacząco różnić się od siebie – głównie pod względem przekroju. Wyróżnia się cztery najważniejsze typy takich wyrobów hutniczych. Są to pręty ciągnione:
Dodatkowo każdy z wymienionych typów może zostać wykonany w określonej przez klienta średnicy. Jako firma Stan Handel dostarczamy pręty ciągnione na Śląsku, w tym m.in. w Katowicach.
Spore możliwości w zakresie obróbki stali pozwalają na przygotowanie takich elementów na wymiar. Dopasować można je nie tylko pod względem średnicy i przekroju, ale też nakładanych na metal powłok zabezpieczających. Najczęściej przez klientów wybierane są pręty ciągnione w wariancie ocynkowanym. Taka ochrona pozwala stosować je w miejscach narażonych na działanie wilgoci. Dzięki dodatkowej warstwie pręty nie będą korodować, pozostając tym samym solidnymi elementami wykorzystanymi np. do wzmacniania konstrukcji. Do czego jeszcze się je stosuje?
Główną branżą, która na szeroką skalę rozpoczęła użytkowanie prętów ciągnionych, jest budownictwo. Za pomocą takich wyrobów hutniczych wykonuje się zbrojenie betonu. Są one także bardzo przydatne w przygotowywaniu solidnych konstrukcji ze stali. Pręty ciągnione stanowią bowiem ważną część metalowych balustrad, bram czy ogrodzeń. Stosuje się je również do produkcji maszyn, w szczególności tych przeznaczonych dla przemysłu.
Pręty ciągnione często używane są w kotwach oraz sworzniach. Łączy się nimi różne elementy obiektów, chroniąc ich konstrukcję przed obciążeniami powstającymi w trakcie eksploatacji. Ze wspomnianych wyrobów hutniczych korzysta również branża motoryzacyjna. Pręty wykonane w wyniku ciągnienia spotkać można nawet w meblach, gdzie stanowią one dodatkowe zabezpieczenie wpływające na stabilność elementów wyposażenia wnętrz.