Pręty żebrowane Śląsk

Elementy tego typu wykonuje się z najlepszej jakościowo stali nierdzewnej o wysokiej zawartości węgla. Sprawia to, że pręty żebrowane charakteryzują się na tle wyrobów konkurencyjnych znacznie lepszymi parametrami wytrzymałościowymi. Co jednak oznacza to z praktycznego punktu widzenia? Chodzi oczywiście o to, że są one całkowicie odporne na największe zagrożenia, z jakimi muszą zmagać się konstrukcyjne materiały budowlane. Mowa tutaj przede wszystkim o niesprzyjających warunkach atmosferycznych, czyli o opadach deszczu oraz śniegu.

Struktura stali wykorzystywanej do produkcji prętów doskonale radzi sobie również z długotrwałym oddziaływaniem promieni ultrafioletowych i niskich temperatur. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom elementy nie są podatne na ewentualność pojawienia się ognisk korozji. Pręty żebrowane z samego założenia produkowane są z myślą o bardzo intensywnej eksploatacji. Dlatego też kolejną ich cechą jest wysoka wytrzymałość w zakresie obciążeń statycznych oraz dynamicznych. Jest to także materiał całkowicie ognioodporny.

Gdzie wykorzystuje się pręty żebrowane?

Zastosowanie prętów żebrowanych kojarzy się przede wszystkim z branżą budowlaną, gdzie służą m.in. do wzmacniania konstrukcji betonowych. Na szeroką skalę elementy wykorzystywane są też do wykonania konstrukcji żelbetowych. Co do zasady beton zbrojony staje się znacznie odporniejszy na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, a także wyraźnie sztywniejszy niż jego standardowa odmiana – nawet ta z zawartością specjalistycznych dodatków uszlachetniających.

Dzieje się tak dlatego, że stal przyjmuje na siebie największe naprężenia rozciągające. Popularną alternatywą dla tradycyjnych prętów żebrowanych są tzw. siatki zbrojeniowe, wykonywane z zespawanych ze sobą prętów. Z rozwiązaniem tym można spotkać się głównie w budownictwie jednorodzinnym, gdzie siły działające na budynek są mniejsze od tych, z jakimi można spotkać się w przypadku bloków mieszkalnych, biurowców czy obiektów użyteczności publicznej.

Pręty żebrowane a kwestia przyczepności do betonu

Wykorzystanie prętów żebrowanych do wzmacniania konstrukcji betonowych nie stanowi oczywiście kwestii przypadku. Solidne zakotwienie jest możliwe dzięki wzajemnej przyczepności obu materiałów – w czym znacząco pomaga właśnie użebrowanie stali. Doskonale parametry w tym zakresie wynikają m.in. ze wzajemnego mechanicznego zazębiania się powierzchni betonu i metalu w miejscu ich bezpośredniego styku. W tym miejscu trzeba podkreślić istotną rolę zjawiska adhezji, czyli przyciągania międzycząsteczkowego obu materiałów.

Z technicznego punktu widzenia przyczepność zwiększa się wraz z jakością i wiekiem mieszanki betonowej. Specjaliści z branży budowlanej podkreślają, że uzyskane parametry można poprawić poprzez zagęszczanie mieszanki betonowej. W tym celu najlepiej sprawdza się proces wibrowania. Na przyczepność korzystny wpływ ma również naturalny skurcz betonu, który powoduje, że zaciska się on wokół prętów, a co za tym idzie, zwiększa siły tarcia. Ponadto przyczepność zależy też od konkretnego rodzaju prętów.

Przy hutniczych wyrobach żebrowanych, wykonanych ze stali twardej, jest ona nawet 1,5 razy większa niż prętów gładkich, wykonanych ze stopów miękkich. Różnica ta staje się na tyle istotna, że pręty tego typu postrzegane są w kategoriach materiału nie tylko najwytrzymalszego, ale przede wszystkim najbardziej uniwersalnego. Jako producenci prętów żebrowanych ze Śląska podkreślamy ich zastosowanie również w przemyśle ciężkim. Poszukując najlepszych ofert, powinni Państwo zwrócić uwagę na wyroby oznaczone klasą A-III, które służą do wykonania zbrojenia głównego konstrukcji.